Příběhy uzdravení

BLOG
Roztroušená skleróza jako pobídka ke změně

Roztroušená skleróza jako pobídka ke změně

Jsou to tři roky, co Monice Věžníkové (30) do života vstoupila roztroušená skleróza.

Jak to začalo?

Prvním příznakem bylo brnění nohou. Praktička se s jejím problémem moc nezaobírala, vypsala žádanku na neurologické vyšetření, na které ale dostala termín až za tři měsíce. Mezitím si Monika nastudovala informace sama, objednala si vitaminy B, hořčík a další, začala je užívat a problémy ustaly.

O rok později se ale nemoc ozvala znovu – Monika přestala vidět na jedno oko. Následovala léčba kortikoidy. Přidalo se brnění rukou a nohou ve spánku, točení hlavy, zastřené myšlení, vnitřní psychické vypětí, přehlcení – pocit, že se jí rozstřelí hlava, časté močení.

Se zjištěním diagnózy se jí zhroutil svět

Diagnóza RS ji vyděsila. Doktor jí řekl, že ochrne, když nepřijme injekce.

Rychle se ale vzpamatovala a rozhodla se najít si vlastní cestu. Odmítla biologickou léčbu, která spočívala v píchání injekcí. Pomohla jí kniha Umění být zdráv od MUDr. Jana Vojáčka, díky ní pochopila, že jsou i jiné možnosti. Nedokázala přijmout fakt nevyléčitelnosti a začala pátrat po příčinách.

Příčiny

Došlo jí, že současná situace je vyústěním předešlého života:

·        Málo spánku, ponocování, vyčerpanost a stres ve studentských letech.

·        Nadmíra alkoholu, kouření, diskotéky.

·        Přejídání, fastfoody, sladkosti.

·        Toxická tchyně a nevyhovující prostředí na bydlení, asi pět let.

Postupně začala všechno měnit

Rozhodla se jít cestou funkční medicíny. Zaměřila se na péči o zdravé střevo, změnu stravovacích návyků, ale také opečování potlačených emocí, změnu zažitých vzorců, ošetření traumat z dětství. Kompletně přehodnotila svůj život včetně vztahu k sobě.

Jak vypadá její současná strava?

·        Bez lepku a mléčných produktů (protože zhoršují propustnost střeva, a to zhoršuje příznaky RS).

·        Kvalitní potraviny, ne průmyslově zpracované.

·        Kontroluje složení potravin.

·        Sestavuje si výživný jídelníček.

Při sportu se musela naučit víc poslouchat své tělo a odpočívat. Chodí se psem na procházky do lesa, každé ráno si dopřeje protahovací cvičení a jógu. Občas si i doma zaposiluje.

Situace okolo bydlení je s manželem přiměla k velkému kroku, odstěhovali se na chatu, i když je dům jejich. Ulevilo se jí a vztahy se zlepšily.

Za nejdůležitější změnu na cestě k uzdravení Monika považuje naučit se vypnout hlavu (hlava potřebuje pořád něco řešit, v něčem se zlepšovat, organizovat), vyspat se a co nejvíce se vyhýbat stresu.

Nyní se považuje za zdravou

V současnosti si Monika užívá život bez příznaků, ale když to přežene fyzicky i psychicky, tělo se přihlásí tlakem v pravé noze. To je signál, že si má odpočinout.

Někdy se jí lidi ptají: „Co když ochrneš?“ Na to má jasnou odpověď: „Já neochrnu, jsem si tím jistá. A kdyby náhodou jo, tak vím, že jsem něco zanedbala, vím, na co se mám zaměřit, s čím pracovat, abych z vozíku zase vstala.“

Je moc ráda, že ji RS potkala, změnila jí život k lepšímu.

Nemusíte být na své trápení sami

Potýkáte se také s nějakým zapeklitým problémem, o kterém vám všichni tvrdí, že je „nevyléčitelný“? Tušíte, že cesta ven musí nějaká být, jen ji ještě nevidíte? Můžeme ji hledat spolu. Otevřu vám cestu k sobě. Ozvěte se😉

zůstaňme ve spojení
Nechcete přijít o další příběhy uzdravení? Zanechte mi svůj email a pokaždé dostanete upozornění.
Pokud vám mé články dávají smysl, sdílejte pro ostatní:
Vyhledávání